Archiwum dnia: 27 maja 2017


Oradea: ogród botaniczny, Katedra Rumuńska; Cluj Napoca: kościół św. Marcina, dom Korwina, katedra prawosławna Sighisoar: stare miasto, wieża zegarowa, dom Draculi, kościół domonikanów, katedra, Dom Wenecki; Prejmer – kaściół warowny Bran – zamek Draculi; Brasowa: Czarny Kościół, dzielnica Schei Sibiu – stare miasto; Alba Julia: cytadela, katedra; Bukareszt: plac Piata […]

Transylwania – Bukareszt



St. Gallen – starówka; Genewa: zegar kwiatowy, pomnik Reformacji, starówka; Lauterbrunnen – podziemny wodospad; Brok – fabryka czekolady; Fryburg: kadedra św. Mikołaja, ratusz; Berno: katedra, wieża zegarowa, dom Alberta Einsteina; Lucerna: ratusz, baszty miejskie, rejs statkiem po Jeziorze Czterech; Kantonów, kaplica Wilhelma Tella

Szwajcaria




Zagrzeb: Katedry św. Stefana, Muzeum Mimary, Plac Bona Josipa Jelacica Jeziora Plitwickie; Zadar – starówka; Split: Pałac Dioklecjana, ratusz miejski Trogir – Katedra św. Wawrzyńca Dubrownika: Brama Pile, Studnia Onufrego  

Chorwacja



Pula: amfiteatr rzymski, Łuk Triumfalny Sergiusza; Porec: Bazylika Eufrazjusza z XVI w. pozostałości rzymskich świątyń oraz murów obronnych; Rovinji: katedra św. Eufemii, spacer malowniczymi uliczkami starego miasta; Jaskinii Baredine i rejs Kanałem Limskim; Wenecja: m.in. spacer po dzielnicy San Marco, która skupia najważniejsze zabytki miasta: plac św. Marka z przepiękną […]

Chorwacja (Istra) – Wenecja


Wenecja: Przejazd tramwajem wodnym na plac św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, bazylika; Florencja: kościół św. Krzyża z nagrobkami sławnych florentyńczyków, plac Ratuszowy, most Złotników, katedra Santa Maria del Fiore, Baptysterium, do którego prowadzą słynne Rajskie Wrota; Watykan: udział w audiencji generalnej u Ojca św. (w zależności od terminu), muzea […]

Wenecja – Rzym – Florencja – Watykan – Asyż – ...




Berlin: Aleksanderplatz, Wyspa Muzeów ? Pergamon, Brama Branderburska, Reichstag; Paryż: Wyspa la Cite z Katedrą Notre Dame i Sainte Chapelle, Wyspa św. Ludwika zw. Wyspą Polską, Dzielnica Łacińska z kościołem św. Seweryna, Sorboną, College de France, Panteonem i Pałacem Luksemburskim Wieża Eiffela, Pałac Inwalidów, Most Aleksandra III, Pola Elizejskie, Łuk […]

Berlin – Paryż – Bruksela


Hajduszoboszlo: pobyt na basenach termalnych Eger: bazylika, kościół minorytów, turecki minaret (jedyny w tej części Europy), twierdza – Muzeum Broni, Malarstwa i Sala Tortur zamiennie z kąpielą w tutejszych basenach termalnych; Hortobay – Park Narodowy Puszty Węgierskie

Hajduszoboszlo (węgry)


Wejście na Oresznik, Zamek Czocha w Leśnej; Świeradów: Zdrój Park Zdrojowy, Drezno: Galeria Wielkich Mistrzów, Skarbiec, Muzeum Porcelany, Zbrojownia; Liberec: ogród botaniczny, wjazd na górę Yested, Starówka; Praga: Hradczany, Most Karola Plac Wacława, Muzeum Miniatur

Góry Izerskie – Drezno – Praga



Błędne Skały, Szczeliniec, Wambierzyce – sanktuarium, Adrspach (Czechy) – Skalne Miasto, Kudowa Zdrój – Kaplica Czaszek, Park Zdrojowy, Nowa Ruda – kopalnia węgla lub Szczytna – huta szkła, Duszniki Zdrój – park zdrojowy, Praga – Hradczany, Most Karola, Plac Wacława, Vaclawskie Namest, Kłodzko – twierdza

Góry Stołowe – Praga


Wiedeń – ratusz, Ogrody Belwederu, spacer po Starówce, ulicami Kartnerstrasse, Graben i Kohlmarkt do gotyckiej Katedry św. Szczepana (Stephansdom), słynnej ze swoich kolorowych dachówek; zwiedzanie Schonbrunn – letniej rezydencji cesarskiej, zbudowanej za panowania Marii Teresy, Wzgórze Kahlenberg, znane jako miejsce początku potężnej szarży husarii Sobieskiego podczas odsieczy wiedeńskiej, sanktuarium w […]

Wiedeń – Valtice – Lednice





Lwów – Stare Miasto, Katedra, Uniwersytet Lwowski, Cmentarz Łyczakowski, Teatr Wielki, Czerniowce (przed wojną należące do Rumunii) – zwiedzanie miasta z pałacem Metropolitów Bukowińskich (obecnie uniwersytet), placem Teatralnym i imponującym gmachem teatru, soborem katedralnym św. Ducha, kościołem ormiańskim, Chocim nad Dniestrem (niegdyś na rzece przebiegała granica polsko-turecka) – zwiedzanie fortecy […]

Lwów i Kresy Wschodnie


Wyjście na Szrenicę, wyjazd na Śnieżkę, zamek Chonik, wodospad Szklarki i Kamieńczyk, spotkanie w chacie Wolańskiej z poszukiwaniem skarbów, Liberec – starówka, ogród botaniczny, góra Yested, pobyt w parku wodnym w Cieplicach.

Karkonosze – Liberec


Dolina Kościeliska, wejście na Nosal, wjazd kolejką na Hrebienok – Dolina Zimnej Wody (Słowacja), 2-godzinny pobyt na basenie termalnym w Szaflarach, w drodze możliwość zwiedzania Krakowa lub Ogrodzieńcu  

Tatry Polskie i Słowackie


Wilno – Plac Katedralny, Katedra, Wzgórze Giedymina, kościoły, klasztor bazylianów, Zaułek Bernardyński, dom Adama Mickiewicza, Ostra Brama, kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Anny, Góra Trzech Krzyży, Ratusz, Cmentarz na Rossie; Troki – zamek Wielkich Książąt Litewskich, Druskienniki – spacer po parku zdrojowym w największym litewskim uzdrowisku, Kowno – […]

Wilno – Troki – Druskienniki / Konwo



Budapest – Plac Bohaterów, Park Vorosliget, Parlament, Wyspa Małgorzaty, Wzgórze Gellerta, (Cytadela, Statua Wolności), Wzgórze Zamkowe (zamek, Baszty rybackie, Rynek Budy, Starówka), Most Łańcuchowy, rejs statkiem po Dunaju, Szentendre, Wyszehrad, Esztergrom  

Budapeszt – Zakole Dunaju




I dzień: Augustów – rejs Kanałem Augustowskim, Wigry – klasztor Kamedułów II dzień: Druskienniki – największe uzdrowisko na Litwie (spacer po parku zdrojowym, rejs statkiem po Niemnie) lub 2-godzinny pobyt w Aquaparku III dzień: Wilno – Starówka, Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, kościół św. Piotra i Pawła  

Suwalszczyzna – Druskienniki – Wilno



I dzień: Tyrkocin – kościół św. Tójcy, Białystok – Zespół Parkowo – Pałacowy Branieckich II dzień: Białowieża – Rezerwat Pokazowy Żubrów, Szlak Dębów Królewskich i Wielkicj Książąt Litewskich, Hajnówka- Sobór Świętej Trójcy III dzień: Szlak Tatarski – Bohomik (Mizar), Kryszynian (meczet)  

Białowieża – Szlak Tatarski



I dzień: Gdańsk – starówka, Europejskie Centrum Solidarności lub zoo, katedra w Oliwie II dzień: Łeba – Słowiński Park Narodowy (wydmy) III dzień: Hel – fokarium, latarnia morska, port rybacki

Gdańsk – Łeba – Hel


I dzień: Oblęgorek – Muzeum Sienkiewicza, Zagnańsk – pomnik przyrody Dąb Bartek należący do najstarszych drzew w Polsce, Chęciny – ruiny zamku II dzień: Jaskinia Raj, Góry Świętokrzyskie – Łysica, św. Krzyż, III dzień: Sandomierz – starówka

Kielce i Okolice




I dzień: Międzyzdroje (plaża, promenada), Wolin (muzeum, wzgórze Wisielców) II dzień: rejs statkiem z Dziwnowa do Kamienia Pomorskiego (katedra, centrum, Baszta Piastowska) III dzień: Szczecin (Plac Tobrucki, kościół św. Jana, Most Długi, ratusz, zamek, Wały Chrobrego, Katedra św. Jakuba)

Wyspa Wolin – Szczecin


I dzień: Święta Lipka – zwiedzanie barokowej bazyliki, Reszel lub Kętrzyn – zwiedzanie zamku, Gierłoż – zwiedzanie byłej kwatery Adolfa Hitlera lub Mamerki, byłej siedziby Niemieckich Wojsk Lądowych, zakwaterowanie, obiadokolacja, ognisk II dzień: śniadanie, Iznota – zwiedzanie plemienia Galindów, Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt lub Leśniczówka Pranie – Muzeum Gałczyńskiego, […]

Święta Lipka – Mazury


I dzień: starówka, historyczne place, Łazienki Królewskie, Powązki, kino 3D II dzień: Zamek Królewski lub Pałac w Wilanowie, Muzeum Narodowe lub Centrum Nauk Kopernik

Warszawa




I dzień: Poznań – Ostrów Tumski, Katedra, Stary Rynek, Ratusz z koziołkami, Palmiarnia, seans w kinie „IMAX” II dzień: śniadanie, Kórnik – Zespół Zamkowy lub Pałac w Rogalinie, Muzeum Miniatur w Pobiedziskac, Gniezno: katedra  

Poznań – Kórnik – Gniezno


I dzień: Jastarnia,  Muzeum Rybackie, Chałupy – plaża, Hel – port rybacki, latarnia morska, promenada, fokarium, zakwaterowanie i obiadokolacja II dzień: śniadanie, Słowiński Park Narodowy (wydmy), Łeba, obiad, powrót z wycieczki

Mierzeja Helska – Łeba


I dzień: Szymbark – skansen budownictwa drewnianego („Dom do góry nogami”), Wieżyca – punkt widokowy, Kartuzy – Muzeum Kaszubskie i kolegiata, zakwaterowanie i obiadokolacja II dzień: śniadanie, Hel – fokarium, latarnia morska, port rybacki, obiad, powrót z wycieczki

Kaszuby – Hel



I dzień: zwiedzanie Gdyni – rejs statkiem po porcie, Oceanarium, ORP „Błyskawica” lub Dar Pomorza; zwiedzanie Sopotu – molo i opera leśna, pobyt w Aqua Parku lub seans w kinie, zakwaterowanie i obiadokolacja II dzień: śniadanie, zwiedzanie Gdańska – starówka, katedra lub zoo  

Trójmiasto


Muzeum Kinematografii i Muzeum Fabryki, ulica Piotrkowska z Ławką Tuwima i Aleją Gwiazd, 2-godzinny pobyt w Aquaparku lub seans w kinie „IMAX”  

Łódź





Szymbark: zwiedzanie skansenu kaszubskiego („Dom do góry nogami”- najdłuższa deska świata, dom Sybiraka) Gdańsk: zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, pobyt w Centrum Hewelianum  zamiennie Sopot: molo i tzw. „monciak”  

Szymbark – Gdańsk


Gdynia: Skwer Kościuszki: ORP „Błyskawica” lub Dar Pomorza, oceanarium lub rejs statkiem po porcie Sopot: spacer po molo – najdłuższym drewnianym pomoście w Europie, spacer tzw. Monciakiem, czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino, Gdańsk: spacer po starówce: Fontanna Neptuna, kościół Mariacki, Żuraw

Trójmiasto


Iznota: zwiedzanie osady byłego plemienia Galindów (kamienny krąg, drewniane posągi, lochy demonów) Kadzidłowo: Park Dzikich Zwierząt lub Leśniczówka Pranie ? Muzeum Gałczyńskiego Krutyń: spływ po najbardziej malowniczym odcinku rzeki Krutyni lub rejs statkiem po Jeziorze Nidzkim Wojnowo: zwiedzanie cerkwi prawosławnej

Mazury


Kościerzyna: Muzeum Parowozów lub Kartuzy: Muzeum Kaszubskie i kolegiata, Szymbark: zwiedzanie skansenu kaszubskiego („Dom do góry nogami”, najdłuższa deska świata, dom Sybiraka), Wieżyca: wieża widokowa

Kaszuby